Věštectví, astrologie a evakuace mozku..

22. září 2013 v 17:01 | Beáta |  Proč nerandím
Bylo to asi měsíc předtím, než jsem mému milému muzikantovi oznámila, že bychom měli jít každý svou cestou. Pravdou zůstává, že jsem se k tomuto kroku odhodlávala mnohem delší čas, ale to teď není úplně důležité. Moje máma tíhne již delší dobu k takovým těm okultním věcem (mě to drželo asi tak od desíti do dvanácti let, jenže ona prostřednictvím toho teď patrně prožívá jakousi svoji osobní a osobnostní krizi středního věku.. no dobře, má na to právo, nerýpu). Víte, já jsem v tomhle ohledu docela dost skeptická (s úšklebkem se ptám: ,,a v jakém ohledu skeptická nejsem?"). Na čarodějnice prostě nevěřím, stejně jako víru v boha jsem schopna pochopit pouze jako osobní motivaci člověka a jeho potřebu koukat někam dopředu na něco pozitivního, aby na něj nespadl celý svět (nemám nic proti). Víra v nadpřirozeno je pro mě něco divného - jsem trapný realista a myslím, že všechno se dá vysvětlit nějak rozumně, třeba fyzikálně, chemicky, biologicky či mechanicky (tvrdí člověk, který studuje humanitní obor, všímáte si, jo?). ALE... Zkrátka jsem si od mámy nechala vyložit tarotové karty, které si ona pořídila po tom, co jí několik nezávislých věštců, čarodějnic (a kdo ví koho čeho) řeklo, že má v sobě magické schopnosti, jen je třeba, aby se je naučila používat. Paradoxní je už jen to samotné spojení - já a výklad karet, poněkud směšné spojení, chápejte. Musím podotknout, že moje máma neměla ani páru o mých (dlouho připravovaných a ještě déle nechtěných) plánech s muzikantem. Moji rodiče si totiž už nějaký ten rok myslí, že jejich holčička zkrátka nemá kluka (a teď se jim to vlastně konečně vyplnilo). Je to složité, naše komunikace pravděpodobně nikdy nedosáhne té úrovně, kdy dcera drbe s matkou svého partnera, potažmo manžela. Bohužel. Každopádně, bylo mi vyvěštěno několik zásadních věcí:
  • učiním, či dokončím v brzké době jedno velké bolestivé rozhodnutí, bude to hodně složité a bude mi trvat, než se z toho zotavím, ale to rozhodnutí bude nakonec správné (aha, já a muzikant?)
  • objeví se mi v životě platonická láska (to mi přišlo dost uhozený, jenže pak mi začalo postupně docházet, že mám kamaráda, se kterým by to šlo, kterej je fajn, milej, skvělej... ale má přítelkyni, nečekaně moji kamarádku, a pak jsem se z té jakože platonické lásky vyléčila, když jsem zjistila, že je to vlastně takový nafoukaný sobecký člověk, který si hraje na to, že nafoukaný a sobecký není.. ještě, že to prozření proběhlo bez nějakých větších následků..)
  • čeká mě profesní a finanční úspěch (vážně mě uklidňuje, že zrovna tohle zatím nevyšlo.. hmm..)
I přes své skeptické a ironické brblání (,,Mami, přece těm blbostem fakt nevěřiš?!")musím připustit, že se na té věštbě něco vyplnilo a bylo to docela dost přesné. Mrazí mě z toho, ale stejně na čarodějnice nevěřím.

Můj zarytý odpor ve věci nadpřirozena, horoskopů, věštění a víry v nebe, potažmo peklo (upřímně, dole je aspoň teplo, ne?) dokázala moje maminka včera podrýt ještě malou lekcí z astrologie. Aby toho nebylo málo.. Sedla si k počítači, chvíli se prala s vyhledávačem (já jí pořád říkám, ať ten hloupý seznam nepoužívá..) a pak vítězoslavně prohlásila: ,,Já to věděla, ty máš totiž ascendent ve lvu!". Když řeknu, že jsem koukala jako blbec s otevřenou pusou (za to ale vážně může neprůchodnost mých horních cest dýchacích, nikoli demence), budu mluvit pravdu a nic než pravdu. ,,Cože mám? Kde?", snažila jsem vzpamatovat z jejího astrologického útoku. ,,Neptej se tak a přečti si o tom něco. To seš prostě celá ty." AHA, bezva. Další hodinu jsem si četla o mých předpokládaných povahových rysech, přístupu k životu a o tom, jak vycházím, nebo nevycházím s ostatními. Nejsmutnější na tom je, že asi 80% toho, co tam bylo napsáno, na mě sedělo jak prdel na hrnec.

A víte, co je moje osudové šťastné číslo? Šestka. ,,No tak to teda ne, nějaká šestka je mi úplně u...," do háje. Ani jsem se nestačila bránit a už mi v hlavě lítalo: ,,Nemá náhodou muzikant ve svém datu narození čtyři šestky?!"
Klid. Je to jen náhoda. Nebo čím se mám uklidnit? Chtělo by to panáka, řekla bych. HOWGH.

P.S.: Jediná nadpřirozená věc v mém životě jsou ponožky, které se mi ztrácejí během praní. Fakt vždycky aspoň jedna zmizne!

P.P.S.: Nevíte někdo, co je dobré na opuchlou nosní sliznici a zarudlé svědivé oči, které mi pořád slzí? Vypadám jak čerstvá vdova.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 the-eternal-sattva the-eternal-sattva | Web | 24. září 2013 v 11:57 | Reagovat

K těmhle věcem musí být člověk skeptický :) Nejsem na to nějak zatížená, ale taky na mě sedí skoro všechno, co je napsáno o znamení štíra. Sama bych si to asi ani neuvědomila. Ale po smrti mého nejlepšího kamaráda, který do mě byl roky zamilovaný, se mi dostaly do rukou nějaké jeho zápisky, dopisy a tak, kde o mě píše přesně tak, jako je v knížkách popsáno moje znamení.

Tak třeba ta šestka není náhoda :) :D Btw: nechce mi tvoje máma taky vyložit karty? :D Docela by mě zajímalo, jestli by mě to taky vyděsilo :D a nějaké ty finanční věci by se taky hodily :D Třeba se ti to jednou splní :D a v dalekém budoucnu budeš nechutně bohatá viceprezidentka ikei :D

2 Beáta Beáta | Web | 11. října 2013 v 18:23 | Reagovat

Šestka musí být náhoda! :D A věř tomu, že nechceš, aby Ti moje máma vykládala karty.. ;)

3 grey.t grey.t | E-mail | Web | 14. března 2014 v 0:48 | Reagovat

Vlastně astrologie vychází z vnímání světa jako organického celku, kde všechno ovnlivňuje všechno, tedy to, co ovlivňuje hvězdy a planety, může ovlivňovat také člověka. Což je stále dost nemechanistický princip, ale mně na něm přijde něco fascinujícího. Mimochodem, z nedávných zmínkách o filosofii vědy na různých přednáškách, při zmínkách o paradigmatech, sociomorfním modelování či o evoluci nebo vědeckých teoriích (vysvětlení toho, že předměty padají k zemi tím, že na ně působí síla, která to způsobuje, je poněkud tautologické) mě napadá, že ta věda taky nemusí být nijak extra pravdivá. Ale kde bychom bez ní byli...

Každopádně co se karet týče - záleží i na tom, jaký zaujímáš postoj vůči hlubinné psychologii, ale když to vezmeš trochu Jungiánsky, symboly na tarotových kartách odkazují k archetypům v naší mysli, pomáhají nám zprostředkovat kontakt s nevědomím a tím i k poodhalení určitých věcí a možností v našem životě.
A ještě jedna zajímavá informace, také naprosto od tématu: původní skeptici (Pyrrhonici) zastávali skepsi i vůči vědě a mechanicismu a zaujímali jakýsi neutrální postoj: každý směr má své dogma - a to se týká i vědy, oni odmítali veškerá dogmata. To jen takový poznatek z včerejší hodiny novověké filosofie a vědy :D

4 Beáta Beáta | E-mail | Web | 14. března 2014 v 9:55 | Reagovat

[3]: :) Jsem ochotná akceptovat malý zlomek ve smyslu Jungově.. Ale jinak jsem prostě skeptik ve smyslu dnešním, tj. v souvislosti s chápáním věcí ,,nadpřirozených" či nepodložených vědou.. Každopádně, dobrý komentář hodný zamyšlení. Díky za reakci :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama